Co po studiach prawniczych?

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Co po studiach prawniczych?

Kiedy kończy się studencki okres w życiu młodych adeptów prawa, stają oni przed trudnym wyborem drogi życiowej. Co zrobić w momencie, gdy staną się absolwentami? Możliwości znalezienia pracy bądź dalszej edukacji jest bardzo wiele. Nie jest jednak łatwo podjąć decyzję, której nie będzie się potem żałowało. Część studentów marzy, by jak najszybciej znaleźć dobrą pracę, inni zaś wolę dalej kształcić się, by zdobyć odpowiednie uprawniania.

Kolejny etap prawniczej edukacji

Egzaminy prawniczeZmaganie się z rynkiem pracy jest sporym wyzwaniem nawet dla absolwentów prawa. Ich sytuacja jest taka, jak osób po większości innych kierunków kształcenia. Nie odróżnia się niczym szczególnym. Mogą oni podjąć pracę w kancelariach prawnych, sądach czy prokuraturach – jako szeregowi pracownicy, w administracji publicznej albo w działach prawnych różnych instytucji. Nie mogą natomiast prowadzić działalności na własny rachunek, bo nie posiadają do tego uprawnień. Nie jest więc możliwe, aby osoba tuż po studiach otworzyła kancelarię albo orzekała w sądzie. Konieczne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji, do których drogę otwierają egzaminy prawnicze. Ścieżka dalszej edukacji składa się z kilku etapów. Jeśli dana osoba zainteresowana jest rozpoczęciem aplikacji, musi zdać państwowy egzamin. Składa się on z wielu pytań testowych, o dużym stopniu szczegółowości. Aby go zdać, trzeba posiadać ponadprzeciętnie szeroką wiedzę z równych dziedzin prawa.

Konkretny zakres materiału, który trzeba mieć opanowany zależy od rodzaju egzaminu, do którego zamierza się podejść. Nieco inne ustawy trzeba więc zdać wybierając się na aplikację adwokacką, a inne, gdy w grę wchodzi sądowa. Zawsze jednak mówimy o kilkudziesięciu aktach prawnych, które należy dobrze znać. Jest to rzecz osiągaln dla każdego absolwenta prawa.