Czy przyłączyć gaz ziemny?

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Czy przyłączyć gaz ziemny?

W Polsce nadal większość domostw ogrzewa swoje domy węglem. czy jest to miał, ekogroszek, czy po prostu węgiel kamienny, zanieczyszcza środowisko. Dlatego właśnie w większych miastach, jak Kraków, wprowadzono zakaz opalania węglem. Alternatywą ogrzewania węglowego są piece gazowe. Czym jednak się one różnią i dlaczego warto je stosować?

Przyłączamy gaz ziemny

przyłącze gazu ziemnegoPrzede wszystkim, ogrzewanie gazowe jest czystsze, niż węglowe. Choćbyśmy bardzo się starali, składowanie i używanie węgla skutkuje gromadzeniem w kotłowni czarnego, trudnego do pozbycia się pyłu. Przyłącze gazu ziemnego zapewnia nam bezpośrednie podłączenie paliwa do pieca, a co za tym idzie, brak możliwości kontaktu paliwa z środowiskiem zewnętrznym. Jest to też wygodniejsze o tyle, że nie trzeba męczyć się z dorzucaniem codziennie lub co drugi dzień węgla do zasobnika. Przyłączenie gazu ziemnego następuje raz, a nie każdego sezonu, jak w przypadku dowozu węgla. Gaz doprowadzony jest rurami prowadzonymi pod powierzchnią ziemi, co pozwala nam na dowolne zagospodarowanie przestrzeni działki, bez ubaw o to, że zostanie ona zdewastowana przez transport paliwa. Samo przyłącze znajduje się najczęściej w skrzynce gazowej umieszczonej na linii ogrodzenia, wraz z licznikiem. Gwarantuje to łatwy dostęp i pozwala na kontrolę zarówno stanu licznika, jak i kondycji przyłącza. Warto więc dowiedzieć się, czy nasza działka ma możliwość przyłączenia do sieci gazowej.

Dla własnej wygody, warto instalować przyłącza gazowe. Piece na ten rodzaj paliwa zaoszczędzają czasu na ich czyszczenie i doglądanie. Istnieje również ryzyko, że na większym obszarze Polski zakazane zostanie używanie paliw stałych, jak węgiel, i instalacja gazowa i tak stanie się konieczna. Warto więc od razu w nią zainwestować.