Czym jest przekładnik prądowy

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Czym jest przekładnik prądowy

Przekładnik prądowy to urządzenie elektryczne, które pozwala na pomiar natężenia prądu z wykorzystaniem specjalistycznych mierników. Przekładniki prądowe wykorzystywane są najczęściej w halach produkcyjnych, czy magazynach, czyli miejscach, w których najczęściej mogą wystąpić awarie zagrażające pracownikom, jak i procesom produkcji.

Gdzie stosuje się przekładniki prądowe

przekładnik prądowy niskiego napięciaPrzekładnik prądowy niskiego napięcia jest urządzeniem będącym transformatorem jednofazowej mocy i pracującym w różnorodnych warunkach, do których potrafi się dostosować. Przekładnik prądowy zbudowany jest z dwóch rdzeni złożonych z blach ferromagnetycznych. Specjalne rdzenie złożone są uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Najważniejszym zastosowaniem dla firm jest poszerzenie zakresu, który zamierzamy mierzyć, a także oddzielenie obwodów pomiarowych od głównej sieci prądowej. Może być konieczne również zwiększenie czułości urządzenia ze względu na ilość przepływanego prądu, co pozwala na odpowiednią kalibrację, w zależności od miejsca przeznaczenia przekładnika. Przekładnik prądowy niskiego napięcia jest więc idealnym rozwiązaniem i inwestycją w urządzenie, które zwiększy komfort pracy i bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym firmy. Przekładnik prądowy pozwala na wyłączenie układu zasilania w przypadku wystąpienia przeciążeń i sytuacji zagrażających awarią. Przekładników prądowych używa się z reguły naprzemiennie z innymi urządzeniami służącymi do pomiaru. Istotne jest więc, aby występujące błędy pomiarowe porównywać z odczytami innego urządzenia.

Przed dokonaniem wyboru urządzenia, które zamierzamy zainstalować w naszej firmie warto jest zapoznać się z opiniami osób, które takie urządzenie posiadają i używają na co dzień. Obiektywna ocena w przypadku zakupu jest jak najbardziej wskazana do poprawnie zrealizowanej inwestycji w bezpieczeństwo.