Definicja i charakterystyka dźwigu – dźwigi osobowe

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Definicja i charakterystyka dźwigu – dźwigi osobowe

dźwigi osobowe

Czym jest dźwig? Urządzeniem do podnoszenia na wyższe kondygnacje – ludzi bądź równych towarów. W precyzyjnej definicji winda to mechanizm zainstalowany w jakimś miejscu na stałe (i tym się może różnić od podnośników). Cel zainstalowania windy jest dla każdego jasny: przenosi ona ludzi bądź rzeczy w kabinach, bądź na platformach.

 

Dźwigi osobowe – parametry techniczne

 

Wymiary i szczegóły technologiczne, którymi różnią się te urządzenia, zależą od ich planowanego zastosowania. Na pewno dźwigi towarowe będą się różniły, i to pod wieloma względami, od wind pasażerskich. Windy przenoszą ludzi i towary bądź do góry, bądź w dół. Może też się zdarzyć, że będą się poruszać po skosie. Tym charakteryzują się na przykład dźwigi dla niepełnosprawnych montowane przy schodach. Windy to najczęściej dźwigi osobowe elektryczne i znamy ich dwie główne odmiany. Po pierwsze takie, które mają maszynownię umieszczoną bezpośrednio nad szybem lub w ogóle bez maszynowni. W tym ostatnim przypadku napęd mieści się w samym szybie. W wyjątkowym przypadku wind stosowanych w przemyśle, maszynownia jest umieszczana poza szybem ze szczególnych względów bezpieczeństwa. Z czego składa się konstrukcja dźwigu? Oczywiście w jej skład wchodzi wspomniana maszynownia. To nic innego, jak pomieszczenie mieszczące całość zespołu napędowego oraz stosowną sterownię. Zespół napędowy składa się z silnika i jego celem jest wprowadzanie windy w ruch. Jego moc jest uzależniona od przeznaczenia windy. Największa będzie konieczna przy windach przemysłowych, stosunkowo niewielkiej wymagają dźwigi dla niepełnosprawnych. Podstawą budowy windy jest oczywiście szyb – to po prostu specjalna przestrzeń, po której swobodnie porusza się kabina dźwigu. Nie mniej istotna jest oczywiście sama kabina.

To ta cześć, która jest najważniejsza z punktu widzenia użytkownika windy. To w niej przewozi się osoby bądź przedmioty – zależnie czy mamy do czynienia z windą osobową czy z dźwigiem towarowym. Troszkę inaczej będzie to też wyglądało w przypadku platformy dla inwalidów. Tu często nie stosuje się zamkniętych kabin.