Jak radzić sobie z odleżynami u pacjentów?

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Jak radzić sobie z odleżynami u pacjentów?

 

Zawsze wydaje nam się, że wypadki, pobyty w szpitalu, obrażenie ciała czy ciężkie choroby dotyczą innych. Są to dla nas odległe sytuacje znane jedynie z filmów i programów telewizyjnych. Ale w jednej chwili wszystko może się odmienić, w ciągu paru sekund możemy trafić w szeregi tej obcej dotychczas grupy społecznej inwalidów.

Poduszka pneumatyczna w walce z odleżynami

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowaNiezależnie czy na stałe, czy tylko chwilowo, osoby przykute do łóżek czy wózków inwalidzkich borykają się z wieloma problemami, których stojący obok obserwator nie ma szans zauważyć. Już kilka godzin spędzonych bez ruchu w jednej pozycji może prowadzić do powstania odleżyn. Komórki ciała, stykające się z podłożem, narażone na duży ucisk, nie są prawidłowo odżywiane przez krew.  W krótkim czasie prowadzi to do ich nekrozy. Na skórze w tym miejscu tworzą się bolesne, wrzodziejące i trudno gojące się rany. Są specjalne maści na odleżyny ale one tylko w niewielkim stopniu łagodzą problem. Niezwykle istotne jest aby jak najbardziej ograniczyć tworzenie się nowych zmian. Każda rana bowiem jest bramą wejścia dla patogenów do i tak już osłabionego organizmu chorego. Producenci osprzętu medycznego zauważyli ten problem już dawno. Dzięki nim na ogólnoświatowy rynek wyszła poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa. Złożona z kilkudziesięciu komórek połączonych ze sobą poduszka przynosi ulgę wszystkim ludziom na wózkach inwalidzkich i tym na łóżkach. Układ naczyń połączonych poduszki równomiernie rozkłada ciężar chorego na całą powierzchnię urządzenia, komórki są więc jednakowo odżywiane.

Zasadniczą różnicę w stanie pacjenta widać już od pierwszych dni stosowania. Z jej użyciem znacznie łatwiej jest opanować gojenie się już powstałych wrzodów, tworzenie nowych jest natomiast niemal zupełnie zatrzymane.