Meble z betonu a wandalizm

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Meble z betonu a wandalizm

Ławka

Władze każdego miasta regularnie muszą toczyć walkę z wandalami. Niszczą oni rzeźby w parku, rozbijają szyby na przystankach autobusowych,przewracają znaki drogowe, czy malują obraźliwe określenia sprayem na murach. Ciężko jest z nimi wygrać. Nawet jeśli złapie się kilku przestępców to na ich miejsce pojawiają się nowi i historia zatacza koło. Akcje przeprowadzane przez policję, czy sprawy nagłaśniane w mediach nie przynoszą rezultatów.

Meble z betonu są bardziej odporne na akty wandalizmu

ŁawkaCo prawda znane przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to czasem się to nie sprawdza. Nie da się całkowicie wyeliminować wandalizmu, więc należy skupić się na walce z jego skutkami. Z odsieczą przybędą nam meble z betonu. Każdy wie jak wygląda beton i jakie są jego właściwości. Może być gładki lub chropowaty, można z niego wylać każdy kształt, a poza tym jest tani w tworzeniu. Poza tym ma jedną, ważną zaletę. Jest łatwy w czyszczeniu. Drewna nie można czyścić wodą, bo się zniszczy i zacznie butwieć, a potem trzeba go na nowo konserwować. Metal podobnie, łatwo poddaje się korozji, wie trzeba się z nim ostrożnie obchodzić. Ławka parkowa zrobiona z betonu jest praktycznie nie do zniszczenia, chyba że ma się młot pneumatyczny, a i jej czyszczenie będzie tak łatwe, jak nigdy dotąd. Tylko płytki tarasowe myje się równie dobrze. Nawet jeśli ktoś pomaluje je farbą to można je spłukać silnym strumieniem wody, ewentualnie dodać jakiś środek chemiczny i gotowe. Beton jest czysty i nic mu się nie stanie. Ponadto, takiej ławki nie można przewrócić ani przenieść, bo jest zbyt ciężka, więc to dodatkowa zaleta tego rozwiązania. Również duże donice, obecne czasem w miejskich parkach mogą być zrobione z betonu, co utrudni ich dewastację i nie upadnie, nawet podczas silnego wiatru. Nowoczesne donice betonowe mogą być kwadratowe, prostokątne, wysokie czy niskie, na jedne lub wiele kwiatów, zatem znajdzie się rozwiązanie dla każdej przestrzeni.

Do tworzenia lub odgrodzenia placów zabaw, miejsc do ćwiczeń na świeżym powietrzu, czy stolików do gry w szachy możemy użyć płyty z betonu architektonicznego. Wytłumi on nieco dźwięki, zasłoni dzieci czy sportowców, a poza tym będzie pasował do reszty betonowych konstrukcji, które ustawimy w parku.