Ocieplanie z pomocą pianki pur

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Ocieplanie z pomocą pianki pur

Przeglądając internet w poszukiwaniu ocieplenia poddasza natkniemy się na coś takiego jak ocieplanie pianami termicznymi. Jest to ciekawy sposób izolacji nie tylko poddasza ale i ścianek działowych. Jest to jeszcze mało popularna ale bardzo skuteczna metoda izolacji domu zastępująca tradycyjną wełnę czy styropian.

Dlaczego ocieplanie z pomocą pianki jest lepsze?

ocieplanie pianką purPianka jest zdecydowanie lżejsza dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku ale przede wszystkim potrafi zatrzymać większą ilość ciepłego powietrza w porównaniu z dotychczas stosowanymi w budownictwie materiałami. Ocieplanie pianką pur wykonywane jest metodą natryskiwania piany na powierzchnię wewnętrzną dachu. Można też wtryskiwać ją w puste przestrzenie podłóg lub ścian kartonowo gipsowych. Przez to piana eliminuje utratę ciepła traconego przez mostki termiczne, które powstają na łączeniach muru i dachu. Często też oszczędzając na materiałach tworzymy mostki termiczne unikając chociażby położenia folii na całej powierzchni dachu. Poza tym natryskiwanie pianki sprawia, że mamy 100% wykorzystanego materiału. Nie ma zbędnych odpadów jak w przypadku wełny kupowanej w rolkach, z których może być całkiem sporo odpadów jeśli uwzględnimy powierzchnię całego dachu. Mamy jeszcze do wykorzystania w celu ocieplania materiały sypkie typu keramzyt ale te z kolei z upływem czasu osiadają tworząc mostki termiczne. Pianka po natrysku tworzy jednolitą powierzchnię więc nie ma możliwości powstawania mostków.

Ten sposób izolacji budynków jest dość młodą metodą ocieplania i nie do końca jeszcze rozpowszechnioną. A szkoda bo badania pokazują, że dzięki piance pur jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem sporo bo aż do 40% rocznie kosztów związanych z energią traconą na ogrzewanie domu.