Odpowiednia dieta dla zdrowia

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Odpowiednia dieta dla zdrowia

Wiele osób dba o sylwetkę, zdrowy styl życia oraz właściwą dietę. Dobrze odżywiony organizm będzie pełen energii, a w sytuacji ewentualnego zagrożenia układ immunologiczny będzie lepiej radził sobie z niekorzystnymi warunkami.

Co warto wiedzieć o białku roślinnym?

białko wegańskieCoraz częściej świadomie wybierana jest dieta wegetariańska lub wegańska. W codziennym menu wegetarian nie znajdziemy mięsa, ale spożywany jest nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie natomiast wykluczają wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli : jaja, jogurty, mleko, sery i miód. W obu sytuacjach konieczne jest włączenie do codziennej diety innego białka – dobrej jakości i łatwo przyswajalnego. Takie białko wegańskie występuje w kilku produktach roślinnych – szczególnie w konopiach jadalnych oraz grochu. Białko konopi jest dobrze przyswajalne i lekkostrawne, a do tego przyjemne w smaku. Konopie wyróżniają się sporą ilością substancji odżywczych – bogate w niezbędne aminokwasy, chlorofil i błonnik oraz witaminy. Białko pozyskiwane z grochu, szczególnie po poddaniu procesowi fermentacji, również jest łatwo przyswajalne dla organizmu. Dostępne jest też białko pozyskiwane z soi, pszenicy czy ryżu. Produkty te cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród wegan i wegetarian, ale także wśród osób prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sport. Tego typu białko sprzedawane jest najczęściej w formie sproszkowanej, co umożliwia spożywanie go na więcej sposobów – dodając do różnych posiłków a także do przygotowywanych koktajli. 

Zdrowa dla organizmu, odpowiednio zbilansowana dieta wymaga regularnego dostarczania właściwej ilości witamin oraz minerałów. Roślinne suplementy białkowe są bardzo dobrą alternatywą w przypadku wyeliminowania z diety produktów zwierzęcych.