Ozon i jego właściwości dezynfekujące

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Ozon i jego właściwości dezynfekujące

Ozon jest jednym z gazów, które naturalnie występują w przyrodzie. Często możemy mieć styczność z ozonem bowiem jest on wyczuwalny po burzy z mocnymi wyładowaniami. Mało kto jednak wie o tym, że ozon jest gazem, który wyróżnia się tym, że skutecznie dezynfekuje pomieszczenia. Z licznych badań wynika, że ozon jest nawet kilkadziesiąt razy skuteczniejszy od chloru, który przecież również doskonale czyści. 

Efektywna dezynfekcja ozonem 

ozonowanie pomieszczeńOzonowanie jest zabiegiem, w którym nie wykorzystuje się środków chemicznych. Ozon jest bowiem naturalnym gazem, który w odpowiednich ilościach nie szkodzi człowiekowi. Jest to alotropowa odmiana tlenu bowiem ozon to po prostu tlen trójwartościowy. Generalnie ozon jest gazem trującym. Ma bardzo toksyczne właściwości i dlatego ozonowanie pomieszczeń musi być wykonywane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników firm zajmujących się dezynfekcją. Na dzień dzisiejszy w naszym kraju takich firm jest w naszym kraju mnóstwo. Nie mogą oni narzekać na brak zleceń. Ozonowanie często przeprowadzane jest w różnych zakładach gastronomicznych, w szpitalach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Ozonowanie skutecznie niszczy zarówno ogromną ilość bakterii jak również grzyby oraz pleśń. Sam proces ozonowania odbywa się na zasadzie rozpadu ozonu i łączeniu cząsteczek tlenu z cząsteczkami wchodzącymi w skład bakterii. Dzięki takim rozwiązaniom ozonowanie jest niezwykle skuteczne w walce z różnymi drobnoustrojami. 

Ogólnie rzecz biorąc ozonowanie uchodzi obecnie za jedną z najbardziej efektywnych form zwalczania bakterii czy grzybów. Z badań i przeprowadzonych testów wynika, że działanie ozonu jest nawet 3000 razy szybsze od działania chloru w procesie zabijania bakterii. Z racji tak dużej skuteczności tego gazu stosuje się go bardzo często.