Paszociągi spiralne w hodowli trzody chlewnej

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Paszociągi spiralne w hodowli trzody chlewnej

 

Interesuję się sposobami utrzymania zwierząt gospodarskich. Jest to wbrew pozorom bardzo zawiła kwestia a ma ona wpływ na dobrostan hodowanych zwierząt a także na jakość otrzymywanych z nich produktów. Ciekawą kwestią chociażby karmienie świń chlewnych.

Zastosowanie paszociągów spiralnych w karmieniu trzody chlewnej

paszociągi spiralne dla trzodyW mniejszych chlewniach oraz w przydomowych gospodarstwach karmienie zwierząt odbywa się z ręki czyli pasza jest wcześniej przygotowywana przez hodowcę i roznoszona wiadrami do koryt zwierząt. Z oczywistych względów przy utrzymywaniu setek czy tysięcy zwierząt rozwiązanie to jest absurdalne, wymagałoby ogromnych nakładów czasu i zaangażowania wielu pracowników. Dlatego stosuje się nowocześniejsze technologie. Pasza dla zwierząt jest dostarczana przez wytwórnie w dużych ilościach. Są to najczęściej TMR-y czyli takie pasze, w których zawarte są wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Jest ona również dostosowana do potrzeb danej grupy wiekowej i produkcyjnej. Pasza jest przechowywana w odpowiednich zbiornikach. Następnie wykorzystywane są specjalne paszociągi spiralne dla trzody których zadaniem jest rozprowadzanie paszy po kojcach zwierząt. Pozwalają one na szybkie i zautomatyzowane karmienie świń ponieważ komputer steruje ich pracą i pozwala na kontrolowanie ilości zużywanej paszy i pór karmienia. Karmienie odbywa się systemem „na sucho” bądź też „na mokro” czyli bez dodatku wody lub z nią wymieszana. W tym drugim przypadku pasza jest bardziej smakowita i nie jest tak rozsypywana, a co za tym idzie marnowana przez zwierzęta.

Zastosowanie takiego sytemu karmienia trzody chlewnej pozawala na wydajną pracę. Nie możliwe jest bowiem w wielkotowarowych hodowlach zastosowanie tradycyjnych metod.