Przeżywalność mikroorganizmów na różnych powierzchniach

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Przeżywalność mikroorganizmów na różnych powierzchniach

Aby pozbyć się potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów, należy przeprowadzić dezynfekcję. Dezynfekowane są najczęściej powierzchnię w ośrodkach medycznych. Chodzi tutaj nie tylko o dezynfekcję gabinetów lekarskich, ale również gabinetów weterynaryjnych, zakładów fryzjerskich i innych.

Biguanidy i alkohole jako środki niszczące drobnoustroje 

Dezynfekcja KatowiceW tych miejscach przebywa każdego dnia wiele osób, a każda z tych osób posiada własną florę bakteryjną. Ludzie i zwierzęta przenoszą na swojej skórze przeróżne drobnoustroje: bakterie, wirusy, grzyby. Wiadomo, że większość z tych mikroorganizmów to po prostu komensale, a więc żyją w zgodzie z osobnikiem, na którym bytują. Zdarza się jednak, że drobnoustroje są w stanie wywołać objawy chorobowe. Dochodzi wtedy do zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Takie zakażenia nie dotyczą tylko skóry, ale też innych układów organizmu. Dezynfekcja Katowice to proces, dzięki któremu można pozbyć się drobnoustrojów przebywających na różnych powierzchniach. Środki chemiczne wykorzystywane do dezynfekcji niszczą bardzo szybko formy wegetatywne drobnoustrojów. Są to te formy, które aktualnie pełnią funkcje życiowe. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre bakterie (zwłaszcza beztlenowe) mogą wytwarzać formy przetrwalnikowe. Te formy są w stanie przetrwać w środowisku przez długi czas. Uaktywniają się one dopiero wtedy, kiedy znajdą się w sprzyjających warunkach do rozwoju. Zwykłe środki dezynfekcyjne nie poradzą sobie z niszczeniem form przetrwalnikowych.

Jeśli chodzi o same rodzaje środków dezynfekcyjnych, to w gabinetach lekarskich, weterynaryjnych, zakładach świadczących różne usługi wykorzystuje się chlorheksydynę. Jest to związek należący do grupy biguanidów. Często związek ten łączony jest z najpopularniejszym środkiem odkażającym czyli etanolem – inaczej alkoholem etylowym.