Przydatny chlorek wapnia ze sklepu

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Przydatny chlorek wapnia ze sklepu

Chociaż coraz więcej osób zaczyna sprawdzać to, co znajduje się w składzie produktów, to wiedza nadal jest niewystarczająca. Tak naprawdę przecież mało kto wie, za co odpowiadają konkretne związki i jakie jest ich działanie. Warto także wiedzieć, co pod jakim symbolem się kryje. Nie wszystkie substancje są dla nas szkodliwe.

Zastosowanie chlorku wapnia

chlorek wapnia w sklepieJednym z nieorganicznych związków chemicznych, o silnym działaniu higroskopijnym, jest chlorek wapnia. Bardzo dobrze pochłania wilgoć. Z pewnością większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być stosowany do zupełnie skrajnych celów. Z jednej strony dodawany jest do produktów spożywczych i pełni najczęściej rolę emulgatora, regulatora kwasowości, stabilizatora i substancji wiążącej. Jeśli będziemy czytać etykietę i natkniemy się na symbol E509 wtedy możemy mieć pewność, że jest to ten właśnie związek chemiczny. Chlorek wapnia w sklepie można także znaleźć w produktach mlecznych, serach, dżemach, galaretkach i przecierach. Nie ma on żadnego negatywnego oddziaływania na ludzki organizm. Czasem może się jednak zdarzyć, że zjemy czegoś na dużo. Nadużycie chlorku wapnia objawiać się będzie na pewno suchością błon śluzowych i dolegliwościami żołądkowymi. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Jest on także stosowany w trakcie leczenie niedoboru wapnia. Natomiast w przemyśle chlorek wapnia wykorzystywany jest niemalże każdej zimy do posypywania dróg. W swojej bezwonnej formie stosowany jest do osuszania gazów i substancji ciekłych.

Niektóre związki chemiczne mogą mieć bardzo różnorodne zastosowanie. Warto wiedzieć o nich chociaż podstawowe rzeczy. Nie będziemy wtedy musieli się obawiać, jeśli znajdziemy je na etykietach produktów spożywczych. Pamiętajmy, że w niewielkich ilościach na pewno nam nie zaszkodzi.