Skarmianie zwierząt paszami objętościowymi tj. kiszonki

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Skarmianie zwierząt paszami objętościowymi tj. kiszonki

 

Folia dla sianokiszonek i kiszonek musi być przede wszystkim solidna. Nie może być mowy o uszkodzeniu takiej folii. W środku zachodzą procesy fermentacyjne, czyli innymi słowy procesy beztlenowe, a więc nie może być dostępu tlenu wewnątrz.

Zapewnienie warunków beztlenowych w foliach kiszonkarskich

wzmacniane worki do sianokiszonkiJeśli dojdzie do tego, że przez folię do środka będzie dostawał się tlen, to pasza będzie pleśnieć i psuć się. Gnicie paszy jest z kolei bardzo niebezpieczne i negatywnie wpływa na zwierzęta, które później spożywają takie kiszonki. Dlatego warto kupić dobrą folię do sianokiszonki, bo jest to inwestycja, która po prostu się opłaca. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, ale za to mieć pewność, że folia będzie spełniać swoją rolę. Właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć, jak powinno się wybierać właściwą folię do kiszonek i sianokiszonek. Dobrym rozwiązaniem są wzmacniane worki do sianokiszonki, ale na rynku jest też wiele innych możliwości. Wybierając folię do kiszonki, należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne. Dobra folia będzie dobrze wpływać na jakość skarmianej paszy dla zwierząt. Dzięki dobrej folii można przechowywać kiszonki w różnych warunkach atmosferycznych, a skarmianie będzie trwać cały rok. Jest to również oszczędne dla rolnika – hodowcy zwierząt inwentarskich. Jedną z głównych cech dobrej folii do sianokiszonki musi być odporność na rozrywanie w trakcie zawijania.

Jeśli korzysta się ze słabych folii, to zerwania zdarzają się całkiem często, a zerwana folia do niczego się już nie nadaje, bo będzie stwarzać warunki tlenowe, w których kiszenie się nie odbędzie. Poza tym folia powinna być też odporna na przebicie roślinami. Niektóre rośliny tj. lucerna mają naprawdę twarde łodygi, które przebijają słabe folie kiszonkarskie. Lepiej wybierać nieco droższe, ale trwalsze rozwiązania.