Sprzęt niezbędny w działalności handlowej kasa fiskalna i czytnik kodów

Weź udział w Olimpiadzie Mikołajkowej

Sprzęt niezbędny w działalności handlowej kasa fiskalna i czytnik kodów

kasy fiskalne

Popularnymi urządzeniami występującymi w punktach handlowych są czytniki kodów kreskowych. Ze względu na popyt typów i modeli jest bardzo dużo na rynku. Patrząc na wykorzystana w nich technologie wyróżniają się czytniki krótkiego zasięgu, które maja możliwość odczytu z nie więcej jak 2 cm odległości. Sprawdzają się w większości punktów handlowych gdzie towar przystawia się do czytnika. Detektory dalekiego zasięgu potrafią odczytać dane z około 20 do 30 cm odległości.

Kasy fiskalne jako obowiązkowe wyposażenie sklepu

Przydatne są one szczególnie w miejscach gdzie gabaryty sczytywanych przedmiotów nie pozwalają na łatwe ustawianie ich w odpowiedniej pozycji do detektora. Skaner przekształca odczytany kod w ciąg numeryczny względnie alfabetyczny. Takie dane wprowadzane są do urządzenia przetwarzającego dane takiego jak komputer lub kasa fiskalna, można również wprowadzić z klawiatury dane dotyczące kodu kreskowego, czyli kolejne znaki ciągu sczytane z kodu kreskowego. Oczywiście takie rozwiązanie wykorzystuje się, gdy czytniki kodów nie może go odczytać. Sczytywanie kodu skanerem jest dużo efektywniejsze niż wprowadzanie ręczne. Czytniki do komputera mogą być podłączane do gniazda klawiatury lub przez gniazdo USB.

kasy fiskalneW ten sposób nie trzeba uruchamiać na nowo komputera, gdy czytnik po odłączaniu z powrotem podłączamy do komputera. Podobnie czytnik podłączamy do kas fiskalnych. Wystarczy użyć odpowiedniej przejściówki, aby odpowiednio go skonfigurować. Zmiany w konfiguracji skanera kodów wprowadza się za pomocą odczytania z instrukcji oprogramowania odpowiednich kodów. Same kasy fiskalne służą do nabijania sprzedanych towarów. Każdorazowo musi być drukowany paragon po jednorazowej transakcji. Również pod koniec dnia należy sumować sprzedaż poprzez wykonywanie raportów dobowych, a po zakończeniu miesiąca miesięcznych. Jeżeli prowadzimy działalność handlowa kasa musi być cały czas gotowa do użycia, jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy jesteśmy w stanie zaewidencjonować sprzedaży, transakcja nie może być przeprowadzona tyczy się to np. braku prądu wtedy nie można nic sprzedać.